16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri  Filantropi ve Gençlik Temasıyla Gerçekleşti  

16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri 

Filantropi ve Gençlik Temasıyla Gerçekleşti

 

Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından beri gerçekleştirdiği Uluslararası Filantropi Semineri’nde bu yıl, gençlerin beklentileri gündemde tutularak filantropi alanına katılımlarını teşvik edecek yöntemler ele alındı.

 

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı seminerde yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün, dünya çapındaki bir milyar insanın aktif olarak gönüllülük yaptığı ve yaklaşık 3 gençten 1’inin gönüllülük faaliyeti yürüttüğü biliniyor. Bu da demek oluyor ki dünya çapında yaklaşık 600 milyon genç, toplumsal sorunların çözümü için gönüllülük yapıyor. Ülkemizdeki genç nüfusun iyilik ve yardımseverlikle ilgili çok yönlü düşündüğünü bilmek ve bu duyarlılığa sahip nesiller yetiştiğini görmek geleceğe dair umutlarımızı artırıyor.” dedi.

 

Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından bu yana sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımları tartışmak amacıyla düzenlediği Uluslararası Filantropi Semineri’nin 16.’sı, 5 Aralık Salı günü Sabancı Center’da gerçekleştirildi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde Filantropi ve Gençlik ana temasında düzenlenen etkinlikte, gençlerin filantropi alanına katılımı için etkili stratejiler ve öneriler ile birlikte gençlerin deneyimleri ele alındı. Bu kapsamda, “Filantropide gençlik katılımı nasıl sağlanabilir?”, “Başarılı örnekler nelerdir?”, “Vakıfların çalışmalarına gençlik bakış açısı nasıl kazandırılır?”, “Gençlerin kurumlardan beklentileri nelerdir?” gibi konu başlıklarının konuşulduğu seminerde, dünyanın pek çok noktasından gelen konuşmacılar ve konunun en önemli paydaşları, gençlerle çözüm yöntemlerini belirledi.

 

Sivil toplum, özel sektör ve kamu temsilcilerini konunun uluslararası alandaki uzmanlarıyla buluşturan Uluslararası Filantropi Semineri’nin moderatörleri gazeteci Duygu Demirdağ ile gençlik örgütlerinin birlikte hareket ettiği ortak bir platform olan Gençlik Örgütleri Forumu’nda Programlar Direktörü görevini yürüten Ela Serpil Evliyaoğlu oldu. 15 yaşından bu yana toplumsal cinsiyet eşitliği ve ırkçılık konularında gençleri güçlendiren projeler yürüten aktivist ve yazar Nasra Ayub, seminerin ana konuşmacısı olarak deneyimlerini ve gençlerin filantropi alanına katılımı hakkındaki görüşlerini aktardı.

 

16. Sabancı Vakfı Uluslararası Filantropi Semineri’nin Duygu Demirdağ’ın moderatörlüğündeki “Gençlerin Filantropiye Katılımı İçin Etkili Stratejiler” panelinde Elevate Children Funders Group Direktörü Heather Hamilton, Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı ve Learning for Well-Being Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Maria Cova Orejas, filantropi alanına gençlerin katılımı açısından  iyi uygulamalar ile görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

 

“Gençlerin Deneyimi ile Filantropi” başlığıyla düzenlenen ve Ela Serpil Evliyaoğlu’nun moderasyonunu üstlendiği ikinci panelde ise Learning For Well-Being Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Aksa Ali, Engelli Hakları Aktivisti Bahar Yavuz, Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Emre İpekyüz ve İklim Aktivisti Seren Anaçoğlu yer alarak deneyimlerini ve önerilerini aktardı.

 

Seminerde, İstanbul’da kamusal alanlardaki performanslarıyla büyük beğeni kazanan, sosyal medyada da büyük ilgi gören müzisyenler Cemal Yön ve İbragim Orazov sahne aldı.

 

Sosyal Sorumluluğa Adanmış Genç Yeteneklerin Ödülü: Liseliler Arası Duyarlıyım Ödülleri
 

Sabancı Vakfı Filantropi Semineri kapsamında lansmanı yapılan “Liseliler Arası Duyarlıyım Ödülleri”, Sabancı Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri tarafından gençlerin toplumsal sorunlara olan duyarlılıklarını ödüllendirmek ve teşvik etmek amacıyla hayata geçiriliyor. Sadece lise öğrencilerine açık olacak bu yeni program; liseli gençler arasında farkındalık yaratmak, sosyal sorumluluk projelerine katılımı teşvik etmek ve toplumsal değişimde aktif rol alan gençleri öne çıkarmak için tasarlandı. İlk ödüller, 5 Aralık 2024 Dünya Gönüllüler Günü’nde sahiplerini bulacak.

 

Başvurular, Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin web sayfasından (cip.sabanciuniv.edu) Mayıs 2024 itibarıyla yapılacak. Değerlendirme sonucunda ilk üçe giren öğrenciler Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulunda eğitim hakkı kazanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir