Kızıl Goncalar polemiği sürüyor: Celal Şengör’den RTÜK Başkanı Şahin’e açık mektup! Fatih Altaylı aktardı

FOX TV’de yayınlanan ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) inceleme başlatıp ceza verdiği ‘Kızıl Goncalar’ dizisiyle ilgili tartışmalar sürüyor.

Prof. Dr. Celal Şengör, soruşturmayı eleştirdiği için kendisine “O isminin başında prof olan arkadaş kendi işine baksın” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e yanıt verdi.

Gazeteci Fatih Altaylı, köşesinde Celal Şengör’ün RTÜK Başkanı Şahin’e yanıtını aktardı.

Altaylı’nın aktardığı ‘açık mektup’ şu şekilde:

“Burada ‘yalan yanlış yüce dinimize ve kutsallarımıza saldırmış olduğu programın’ ifadesindeki yalan yanlış neymiş, onu tarihi belgelere dayanarak belirtse de biz de aydınlansak. Yargı sürecinin devam ettiğinden bahsediyor. İlk mahkemeyi kaybettiği istinaf mahkemesi ve Danıştay sözlerinden açıkça görülmekte; burada bana hangi ‘yalanı’ atfetmektedir.

Ebubekir Şahin Bey Hazretleri bilimsel bir ifadeyi mahkemeye götürmeğe kalkarken, acaba kendisini Engizisyon mahkemesi savcısı mı sanmaktadır? Kendisine şunu tebliğ etmekten hicap duyarım, zira her uygar insan Engizisyon mahkemelerinin sonuncusunun 17. yüzyılda toplanmış olduğunu bilir. Malûm böyle bir denemeyi İtalyan Engizisyonu Galile’ye karşı yapmış, onu ev hapsine mahkûm etmişti. E, sonra ne oldu? 31 Ekim 1992’de Papa Johannes Paulus kilise adına Galileo’dan özür dilemek zorunda kalmıştı. Kısa bir süre sonra, 19 Eylül 2008’de Anglikan Kilisesi de Darwin’den özür diledi.

“TARİKATLARI KORUMAKTIR”

“YOKSA ATATÜRK’ÜN BU SÖZLERİNE KARŞI MIDIR?”

‘Var olan tarikatların amacı kendilerine bağlı olan kimseleri dünyada ve manevi olan hayatta mutluluk sahibi yapmaktan başka ne olabilir? Bugün ilmin, fennin, bütün kapsamı ile medeniyetin ışığı karşısında filan veya falan şeyhin uyarmasıyla maddî ve manevi mutluluğu arayacak kadar ilkel insanların Türkiye medeni toplumunda varlığını asla kabul etmiyorum (şiddetli alkışlar).

Kastamonu, 1925

Açıkça söylese de biz de öğrensek.

Not: İsmimin önünde sadece prof. yazmıyor. Ebubekir Şahin Beyefendi Hazretleri ismimin önünde ve arkasında yazılanların tamamına bir göz atsa benim kendi işime ne kadar baktığımı görür. Ben ne din bilimci, ne de güvenlik uzmanıyım, sadece jeoloğum – ama kültürlü cinsinden. Kendisi ise işini yapmamaktadır. Tekrar edeyim: Yobaz kollayıcılığı RTÜK’ün görevleri arasında değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir