Shell 3. çeyrekte 6,2 milyar dolar kâr elde etti

Shell, bu yılın 3. çeyreğinde 6,2 milyar dolar kâr elde ederken, gelecek üç ay için 3,5 milyar dolarlık hisse geri alımı açıkladı.

Şirketin 3. çeyreğine ilişkin açıkladığı finansal sonuçlarına göre, Shell’in kârı bu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 22,7 artış gösterdi.

YÜKSEK PETROL FİYATLARI ETKİLİ OLDU

Yılın 2. çeyreğinde 5,07 milyar dolar olan kâr, 3. çeyrekte 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu artışta, yüksek petrol fiyatları ve rafinaj marjları etkili oldu.

Öte yandan, şirketin 3. çeyrek karı geçen yılın aynı dönemindeki 9,45 milyar dolara göre yüzde 34,2 geriledi.

CEO SAWAN: OYNAK EMTİA PİYASASINDA FIRSATLARI YAKALADIK

Shell, gelecek üç ay için 3,5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını da açıkladı.

Shell Üst Yöneticisi (CEO) Wael Sawan, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, şirketin güçlü operasyonel ve finansal performans gösterdiğini ve oynak emtia piyasalarında fırsatları yakaladığını ifade etti.

Shell’in portföyünü sadeleştirirken “daha az emisyonla daha fazla değer yarattığını kaydeden Sawan, gelecek üç ay için planlanan 3,5 milyar dolarlık hisse geri alım programıyla, bu yılın 2. yarısındaki hisse geri alım miktarını 6,5 milyar dolara çıkaracaklarını aktardı.

İŞTEN ÇIKARMAYA GİDECEĞİNİ DUYURMUŞTU

Öte yandan Shell, bir hafta önce işten çıkarma yapacağını duyurmuştu.

Şirket, düşük karbon çözümleri bölümündeki 200 kişiyi 2024’te işten çıkaracağını ve 130 kişilik pozisyon için de değerlendirmenin devam ettiğini bildirmişti.

Shell tarafından yapılan açıklamaya göre, şirket bünyesindeki düşük karbon çözümleri biriminde sadeleşme ve performans odaklı dönüşüm yapılacak.

Sadeleşme kapsamında, söz konusu birimdeki 200 kişi 2024’te işten çıkarılacak. Yapılanmanın 2024 sonuna kadar sürmesi planlanırken, bu süreçte 130 kişilik pozisyona ilişkin değerlendirme süreci olacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir