Ulaştırma sektöründe enerji verimliliğini artırmak için 3,7 milyar dolarlık yatırım

AA

ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ulaştırma sektöründe enerji verimliliğini artırmak için 2024-2030 yıllarında 3,7 milyar dolarlık yapılacağını bildirdi.

Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 2024-2030 dönemini kapsayan eylem planında ulaştırma sektörüne yönelik hedefler aktarılarak, şu ifadelere yer verildi:

II. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile ulaştırma sektöründe enerji verimli çözüm ve uygulamalara öncelik vereceğiz.

1 milyonu aşkın elektrikli araç için enerji ve şarj altyapısı oluşturulacak

Enerji verimliliğnde çözüm ve uygulamalar kapsamında, 2030’a kadar 1 milyonu aşkın elektrikli aracın yollarda kullanımını kolaylaştırmak için enerji ve şarj altyapısı oluşturulacak.

Trafik yoğunluğunu tespit edebilen yapay zekaya dayalı uygulamaların kullanılması ve sinyalizasyon sürelerinin ayarlanması için mekanizmalar geliştirilecek.

Yüksek hızlı tren hatlarında yük taşımacılı

Yüksek hızlı tren hatlarında yük taşımacılığına yönelik çalışmalar yapılacak.

Şehirlerde düşük karbon emisyonlu bölgeler oluşturularak bu bölgelere büyük tonajlı araçların girmesi sınırlandırılacak.

Elde edilecek tasarruf

Enerji verimliliğine yönelik çalışmalarla söz konusu dönemde 9 milyon ton eş değeri petrol enerji tasarrufu ve 26,8 milyon ton emisyon azaltımı sağlanacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir